NATIONAL CHILDREN'S HOSPITAL, SOFIA BULGARIA Q&A 2021


In 2021 I was asked for an interview in relation with the National Children's Hospital in Sofia, Bulgaria. Here are some of my original thoughts. 



НЕКА ЗАРОВИМ ТОМАХАВКИТЕ И ДА ГРАДИМ В ИМЕТО НА БЪДЕЩЕТО!


  Надежда” 


"Името Ви стои сред създателите на изключително отговорни проекти на здравеопазването както в България така и в чужбина; Високотехнологичната МБАЛ “Света Марина” гр. Плевен. Проучвания свързани с потенциала на балнеологичните центрове в България и Изследователска лаборатория към Медицинския факултет на Единбургския Университет. Ръководили сте международни архитектурни екипи, успешно реализирали множество престижни многопрофилни болници във Великобритания."


Кое е ключовото при проектирането на подобни обекти?


PKR - За Архитекта, творец, всеки нов проект е една рожба. Има залoжени гени и пожелания от “добрите орисници”, но развитието и реализацията изискват много търпение и грижи за да достигне напълно потенциала на създателите си.


Моите учители, ме научиха на търпение и всеотдайност в работата. Годините практика ме научиха, да се опитам да разбера тези, за които творим като се поставя в тяхната позицията, а изстраданата победа понякога е най-ценната.


Много често възраженията и противоречията възникнали в процеса на проектиране и реализация са следствие липса на комуникация, неразбиране на процеса, различни очаквания, нетърпение и предубеденост.


Тези проблеми са преодолими с конструктивен диалог около кръглата маса. Структуриран подход и анализ чрез разбираем диалог обединява клиента, проектанския колектив, изпълнителите и всички заинтересовани страни и ги прави активни участниците в един градивен процес, който гарантира успех.


Ролята на архитекта е да бъде активен участник в този диалог. Архитектът, често недооценен или недоразбран на практика е гарант за добре свършена работа, защото това е професия и признание, съчетано с комплексни знания.


Каква е Вашата практика извън България - на какви компании се възлага строителството на здравни обекти?


PKR - Интегрирането на проектиране и строителство се приема често като гарант за реализация на стратегически обекти каквито са здравните обекти. 


Обединяването на дейностите в една изключително фрагментирана индустрия, каквато е строителната, когато офертите се оценяват и възлагат на принципа на качество, а не само цена има много предимства:

  • Отговорността се поема само от една организация
  • Съкратени сроковете за изпълнение
  • Пестене на време и средства и избягване дублиране на дейностите
  • Минимализиране на рисковете по време на проектиране и изпълнение
  • Стимулиране на иновативни идеи и тяхната реализация на ранен етап
  • Контрол върху цената, установен на ранен етап от проектиране
  • По-ниска цена и съкратените срокове в сравнение с традиционния метод

България все още няма Национална педриатична болница. Колко и как я отдалечава това от грижата за детското здраве в страните от Европейския съюз?


PKR - България е единствената държава в Европейския съюз, която няма специализирана национална детска болница - това е недопустимо!


На фона на обезпокояващите демографски показатели в България и средна продължителност на живота, по-ниска от тази в ЕС, изграждането на национална детска болница е приоритетна задача от национално значение.


Анализът на здравно-демографската ситуация на страната дава възможност за оценка и определя насоките за развитие на здравеопазването чрез внедряване на дейности, включени в здравната стратегия на държавата.


Приоритетите на Националната здравна стратегия 2021–2030 включват:

  • Национална стратегия за детето;  
  • Конвенцията на ООН за правата на детето
  • Национална програма за подобряване на майчиното и детското здраве.

Имаме програми и стратегии, нека се фокусираме върху тяхното изпълнение


Каква е практиката по отношение на местоположението на учебни педриатични болници?


PKR - Местоположението на учебните педиатрични болница по принцип е в близост до унивеситетските болници. Изборът на терен за бъдещите детски болници в София и Бургас, е в непосредствена  близост до университетски болници, което е още едно потвърждение на общоприетата практика. 


Запознати ли сте с проекта за Национална детска болница в София? 


PKR - Следя с интерес всички публикации във връзка с Националната детска болница. Надявам се, че ще имаме възможност да се запознаем в детайли на съответния етап на обсъждане.


Има ли общо с добрите практики, които познавате?


PKR - Всеки проект от подобен мащаб изисква задълбочени проучвания, съвместна работа, анализ и подкрепа от всички заинтересовани страни и инстанции. Изборът на терен е перфектен. Необходимо е  да се запознаем в детайли и оценим по достойнство работата на всички колеги, участници и професионалисти, които творят в името на нашите деца.


Съществуват настроения проектът да бъде прекратен и започне отново - ако това се случи, според Вас с положителен или отрицателен знак ще бъде за развитието на детското здраве у нас?


PKR - Решения от стратегически характер не би трябвало да бъдат резултат от настроения. Процесът на проектиране и реализация се подчинява на законите на логиката, професионалния анализ и експертна оценка.


На практика, рестартиране на процедурата означава забавяне с години, и неизбежното ускъпяване. Това неминуемо би създало прецедент за преразглеждане на всички подобни проекти, независимо, че съответстват на българското законодателство и добре познати европейски практики.


Лнипсата на опит и непознаване на стандартни практики, приложени успешно в редица европейски страни не би било в наш интерес. Така бихме навредили на престижа на страната и националната здравна система, но преди всичко на децата, чието здраве и бъдеще е несъизмеримо с цифри.


В този смисъл е логично усилията да бъдат насочени в посока градивност, подпомагане, оптимизиране и ускоряване на процеса, а не създаване на излишни и допълнителни препядствия с цел забавянето му.


Нека се доверим на експертите и специалистите да си свършат работата. Искрено се надявам, че държавните институции, декларирали многократно решимост и позитивно мислене са способни да подходят градивно и довършат започнатото.


Разкажете за педиатричните лечебни заведения в Единбург? Каква е архитектурата им и къде с намират?


PKR - Детска болница в Единбург, Royal hospital for sick children, открита през март т.г. е свързана с многопрофилна болница, Royal Infirmary of Edinburgh. Тя е част от болничен комплекс, включващ учебени и изследователски центърове, в това число The Queen’s Medical Research Institute, University of Edinburgh и University of Edinburgh Imaging Facility QMRI.


Архитектурата не е Excel spreadsheet, таблица, в която въвеждаме начални данни и критерии и с натискане на бутона получаваме желания отговор.


Архитектурата на съвременните лечебни заведения е диалог, изкуство и способност да материализираме социално - икономическите изисквания във форма, способна да лекува.


Съвременните лечебни заведения са комплексни обекти, в които решаващо влияние върху процеса на проектиране и реализация имат функционалните и технологични изисквания и стандартите на които трябва да отговорят.


За целта са необходими не само огромни усилия и работа в колектив. Координирането интересите на всички участници в процеса на проектиране и реализация често създават трудности. Всеки успешен проект е плод на колективните усилията на целия отбор.


Съвременните педиатричните детски заведения съчетават :

  • Качество чрез интегриран подход към архитектура и конструкция
  • Способност да се превърнат в центрова за обучение и информация на децата и техните родители.
  • Гъвкавост и възможност за адаптиране, за да отговорят на динамиката в тази област и бързи темпове на развитие на технологиите които изпозват.

Една стара поговорка казва" Where there’s a will theirs’s a way."  

Където има желание има и начин.


PKR - Националната детска болница не е само обект с национално значение, но преди всичко обществено значима кауза, която би трябвало да ни обединява.


Подкрепям призивите за диалог, прозрачност и публичност при проектране и реализация на сгради от национално значение.


В конкретния случай не виждам логика в предложенията за рестартиране на  процедурата. Това неминуемо ще доведе до загуба на ценно време и средства.


Предлагам да се направи обективен анализ на съществуващите проекти и предложения за Националната детска болница, за да бъде оценено безпристрастно и по достойнство постигнатото и да продължим напред.


Нека проявим разум за “да не изхвърлим бебето с мръсната вода


Нека заровим томахавките и да градим в името на бъдещето, нашите деца!


Арх. Павлина Коева - Рачева

Член на САБ и КАБ в България и RIBA, RIAS, EAA във Великобритания 


Август 2021 - Януари 2022




Copyright © 2024 Pavlina Koeva - Ratcheva Architect, All rights reserved