SVETA NEDELYA SQ, SOFIA, BULGARIA  


2020 PUBLIC CONSUTLATION 

 

  Sveta Nedelya, Sofia Bulgaria

 

 

ОБЩЕСТВЕНОТО ОБСЪЖДАНЕ НА ИДЕЕН ПРОЕКТ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ, ОБНОВЯВАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ НА ПЛОЩАД „СВЕТА НЕДЕЛЯ“ И ПРИЛЕЖАЩИТЕ МУ ПУБЛИЧНИ ПРОСТРАНСТВА.

 

Проектът на уважавания от нас архитектект, Максимилиано Фуксас, поставя редица въпроси, като по този начин създава предпоставки за анализи и дискусии.

 

Нека си припомним Рим, родният град на архитекта, площадите пред Базиликата “Св. Петър”, Пантеона. 

 

Подобна интервенция в сърцето на древния Рим би била абсолютно недопустима!

 

Преди повече от 2000 г всички пътища, символ за силата на Римската империя водят до Рим. Днес, 20 века по-късно, пътищата са много, но не всички водят до желаната цел.

 

НАМИРАМЕ СЕ НА КРЪСТОПЪТ В СЪРЦЕТО НА СОФИЯ, СТОЛИЦАТА НА БЪЛГАРИЯ

 

„Не веднъж сме показвали на света, а и на себе си, че както слънцето грее за всички народи, така и те имат правото сами да избират пътя по който трябва да тръгнат.“ Беседа против триезичниците, Константин - Кирил Философ, Венеция

 

Площадът „Св.Неделя“ е свидетел на възход и унищожение, на конфронтация, но и безброй щастливи мигове свързани с мечтите за бъдещето на поколения българи.

 

Когато боравим с хилядолетната история и градим бъдещето на една столица, сме длъжни да подходим с респект и преклонение. „Има места, на които трябва да спрем и да затихнем!“

 

Предложената концепция е неубедителна в амбицията си да свърже древността с бъдещето и вместо да обедини, разделя съществуващите елементи на този прекрасен градски ансамбъл.

 

Определението дизайнерската „интервенция” (по думите на самите автори) има различни нюанси, но те винаги са свързани с намеса и грубо вмешателство в чужди дела.

 

Това дефинира абсолютно точно ситуацията, в която сме поставени. Става въпрос за намеса без да се познава спецификата на националната архитектура и нейните символи.

 

В този смисъл, представеният проект не отговаря на поставената цел: Създаване на мрежа от общодостъпни пространства, като се запази тяхната идентичност.

Изместен е фокусът и вниманието върху Храма Св. Неделя, като обединяващ елемент.

 

Идейният проект за площад „Св. Неделя“, не носи добре познатия почерк на известния, дълбоко уважаван от нас архитект, а демонстрира по-скоро елементи на студентски проект.

 

Тук дължа извинение на всички студенти, които в ранните си години са преживявали смесените чувства на еуфория и творческа безпомощност пред всяка непосилна мисия.

 

Поради липсата на ясно задание и произлизащите от него анализи, архитектът е пропуснал да рефлектира историческото място. Използваните елементи са неприсъщи на характера на Българската архитектура, доминират околните сгради и унищожават човешкия мащаб.

 

Съпътстващият текст е неубедителен поради неумелото позване на българския език, което е оправдано до известна степен. Липсата на аналитичен подход и задълбочено проучване обаче, е недопустим пропуск, а някои неточности изискват и допълнителнипояснения.

 

Функционалната връзката с прилежащите територии, залага на концепция, която не обединява, а разрушава пространството, обезличава християнските символи и внася елементи чужди на традициите на българската архитектура.

 

Необходим е мъдър и откровен анализ, да бъдат изслушани, професионалната колегия, специалисти посветили години на съзидание и всички заинтересовани страни.

 

ПОСТИГНАТИ ЛИ СА ОСНОВНИТЕ ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА?

 

ЕДИНСТВЕНИЯТ ЕЛЕМЕНТ, КОЙТО МОЖЕ ДА ДОМИНИРА ХРАМОВИЯ ПЛОЩАДА Е ХРАМЪТ СВ. НЕДЕЛЯ. ТОЙ НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗМЕСТЕН С ДРАСТИЧНИ ИНТЕРВЕНЦИИ

 

Развитие на функционалната и пространствена структура не може да бъде постигнато без органична връзка със съществуваяите функционални елемнти

 

Съществува сблъсък на елементи от различни епохи и стилове без обединяваща тема. Избраният растер разрушава съществуващия ансамбъл,

 

Липсва приемственост и обвързаност между напластените исторически слоеве, композиционна, фунционална и емоционална. Липсва обвързване на публичните пространства с човешкия мащаб.

 

Експонирането на древния град е неубедително и без ясна концепция за достъпност до археологическите ценности, Липсва цялостна концепция за пешеходните пространства и съвременен градски дизайн.

 

Постигнето на баланс на транспортните потоци и успокоени зони изисква цялостна стратегия в процеса на градското планиране. 

 

Необходимо е да са демонстрира ясно икономическата целесъобразност на проекта

 

Пиететът към “духа на мястото” като основополагащо начало изключва използването на чужди елементи, неприсъщи на българската архитектура

 

“Дизайнерска интервенция” за “нов” ?!? площад в сърцето на София не решава, а на практика обезсмисля поставените цели,

 

Използването на фотоволтаични осветителни тела е добре познато в съвременната практика. Концепцията за използването им като колектори на дъждовната вода не е защитена поради ограничената обща площ. Защитните функции от атмосферни влияния също са неубедителни.

 

Липсва анализ за функционалната и икономическа ефективност на пейките от „дишащ бетон“. Това ги превръща в скъпоструващ музеен експонат.

 

КОНСТРУКТИВНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

 

София заслужава да бъде европейски град с модерна инфраструктура, прекрасни паркове, пешеходни зони и освободен от трафик център като истински „Град за Хората“.


Огромният социален и икономически ефект от възстановяването, обновяването и  изграждането на площад „Св. Неделя“ като част от центъра на столицата предполага:

 

·       Разработването на цялостна стратегия от интердисциплинарен колективспециалисти

·       Цялостно градоустройствено решение с ясна пешеходна и транспортнаконцепция

·       Отчитане присъствието на всички религиозните сгради включени вансамбъла

·       Отразяване историческия контекст и цялостната концепция за античнияград

·       Отчитане на човешкия мащаб и околнатасреда

 

Предложената концепция би могла да се превърне в интересен експеримент в рамките на един високотехнологичен парк, избран от Столична община. Работен модел в 1:1 би помогнал за оценка на икономическата ефективност и визуално присъствие на предложените елементи.

 

Осветлението би трябвало да се фокусира върху катедралния храм, новоразкритите разкопки, древния римски път, без да доминира и създава визуални прегради.

 

Напоителни системи - Биха могли да се изпозват добре познати вече методи за ефективно улавяне и на повърхностните води на площада и прилежащите към него площи.

 

Пешеходното пространство предполага ограничен достъпа на всички превозни средства с изключение на електромобили. Паркиране и достъп до околните сгради може да бъде решено без да се създават предпоставки за нарушения.

 

Малките архитектурни форми би трябвало да са неразделна част от цялостната концепцията за центъра на българската столица.

 

КОНСТРУКТИВЕН ДИАЛОГ И ЗАДЪЛБОЧЕН АНАЛИЗ, РЕАЛНА ОЦЕНКА С ПРЕОСМИСЛЯНЕ И КОНСЕНСУС СА ПРЕДПОСТАВКА ЗА УСПЕХ НА ВСЯКО НАЧИНАНИЕ.

 

Арх. Павлина Константинова Коева-Рачева 

София – Единбург

18.08.2020


  Copyright © 2024 Pavlina Koeva - Ratcheva Architect, All rights reserved